A76/014
Emil Orlik (1870-1932)
ABEND IN FUKAGAWA
1900
Barevná litografie na papíru, 23,5x36,6 cm. Sign. a dat. vpravo dole tužkou "Emil Orlik 1900", vlevo dole razítko vydavatele (Koshida, Tokio) a tužkou název díla.
Lehce potrhané okraje papíru mimo obrazovou plochu.
Emil Orlik – pražský malíř, grafik, fotograf a výtvarník. Svým stylem se zařadil do proudu vídeňské secese a vešel ve známost především jako portrétista (mj. portrétoval Henrika Ibsena, Bernharda Pankoka, Gustava Mahlera, Hermanna Bahra a Maxe Klingera). Od r. 1905 vyučoval v Berlíně na Meisterschule für Graphik und Buchgewerbe (Mistrovské škole grafiky a knižních řemesel). K jeho žákům zde patřil mj. německý malíř George Grosz. V té době Orlik vytvořil mj. portréty Ernsta Barlacha, Lovise Corintha, Otto Dixe, Käthe Kollwitz, Franze Werfela, Thomase Manna, Alberta Einsteina a Alfreda Döblina. Vytvořil také řadu návrhů kostýmů a scén pro inscenace Maxe Reinhardta.