Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Portugalské listy

A76/045

Marianna Alcoforado (1640-1723)

František Kysela (1881-1941)

PORTUGALSKÉ LISTY

1910
Vel. 12°, 17x12 cm. 35 číslovaných s., česky, přeložil a doslov napsal Hanuš Jelínek. Titulní dvoulist je tištěn v černé a okrové barvě, stejně jako iniciály v textu. Úprava a 3 barevné litografie F. Kysela. Pevná pergamenová individuální vazba s kresleným motivem na přední desce, na zadním přídeští značená slepotiskovým razítkem "KNIHAŘSTVÍ ŽAMBERK JIŘÍ FOGL & PAVLÍNA RAMBOVÁ", hřbet se zlatými typy, horní zlatá ořízka. Vydáno v Praze roku 1910 jako 6. svazek Nové edice v nákladu 700 výtisků, tento exemplář není číslován. Kartonové pouzdro. Domněle autentické milostné dopisy ze 17. století, psané portugalskou jeptiškou Mariannou Alcoforado francouzskému šlechtici de Chamillymu. Provenience: ze sbírky MUDr. Jiřího Kačera. Lehce pokrčené spodní okraje několika prvních listů, mírně ušpiněný a částečně protržený titulní list.

Mariana Alcoforado - portugalská jeptiška žijící v klášteře klarisek Convento de Nossa Senhora da Conceição v Beja. Ve svých 25 letech se údajně setkala s mladým francouzským šlechticem Noëlem Boutonem, později známým jako markýz z Chamilly a maršál Francie. Byl jedním z francouzských důstojníků, kteří přišli do Portugalska sloužit pod kapitánem Frederickem Schombergem, prvním vévodou ze Schombergu. Léta 1665-1667 trávil převážně v Beji a okolí a pravděpodobně se zde seznámil s rodinou Alcoforado, a tedy i s Mariannou, která v klášteře směla přijímat návštěvy. Zanedlouho se jejich poměr stal známým a způsobil skandál. Chamilly se poté vrátil do Francie a Marianna strávila zbytek života v přísném pokání.

Vyvolávací cena: 1 200 Kč
Vydražená cena: 1 600 Kč