Hlavní stránka > Aukce > 13. Fotografie, práce na papíře a vzácné tisky > Akt s kruhem

O13/085

Jaroslav Fabinger (1899-1942)

AKT S KRUHEM

30. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 280x378 mm (288x386 mm). V tmavých partiích slabě vystupující stříbro, drobně restaurováno v okrajových partiích. srov.: Lempertz, Cologne, Germany, aukce 29. května 2015: Photographie des 19. bis 21. Jahrhunderts, lot 51.

Jaroslav Fabinger - český fotograf. Fotografování se věnoval již během studií chemie na ČVUT, roku 1920 vstoupil do Českého klubu fotografů amatérů v Praze, od roku 1922 byl správcem ve Fotoklubu Praha. Do obou těchto organizací přivedl i další své kolegy-chemiky. Fotografický spolek později založil i ve Strakonicích. Zaměřoval se hlavně na akty a portréty, o nichž vydal v roce 1935 knihu Portrét - jako 1. svazek knihovny časopisu Fotografie. Psal také články o fotografické chemii do časopisů Fotografický obzor a Rozhledy fotografa amatéra. Od roku 1937 pracoval vedl reklamní oddělení Zbrojovky ve Strakonicích. Začátkem heydrichiády byl zatčen za odbojovou činnost, odsouzen a popraven. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Moravské galerie v Brně a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Vyvolávací cena: 15 000 Kč

Nejvyšší příhoz: DJHI  17 000 Kč
3 příhozy
Prodáno