O13/108
Vladimír Hipman (1908-1976)
Z FABRIKY
30. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 211x289 mm. Verso tužkou jméno autora a další poznámky.
Vladimír Hipman - český fotograf, architekt a grafický designér. Během 30. a 40. let fotografoval především průmyslovou tématiku, a to z hlediska nové věcnosti. Své snímky z prostředí oceláren, továrních budov, dolů a staveb či detaily komínů, drátů, hřebíků a dalších výrobků představil např. na výstavě Ocel v pražském UPM roku 1938 a zařadil také do své publikace Práce je živá z roku 1945. Profily různých dělnických profesí uveřejňoval také v časopisu Pestrý týden. Zde otiskl rovněž sérii průhledů na Svatovítskou katedrálu, jež mu posloužily jako ilustrace k vlastnímu článku Fotografujeme gotiku. V. Birgus - J. Mlčoch, Česká fotografie 20. století, Praha 2010, s. 63, 68, 74, 149, 356 a n.