O13/113
Jindřich Hatlák (1901-1977)
BEZ NÁZVU
1942
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. Verso tužkou rukou autora technické poznámky, další poznámky cizí rukou. Fotografie pravděpodobně vznikla jako grafický podklad k plakátu k autorově samostatné výstavě v roce 1942.
Jindřich Hatlák - amatérský fotograf, absolvent obchodní akademie v Praze a bankovní úředník. Fotografovat začal již v jedenácti letech, mezi léty 1918 - 1948 byl aktivním členem ČKFA v Praze. Ve 30. letech zastával funkci pokladníka, podílel se na přípravě výstav, pořádal kurzy portrétní fotografie. V roce 1942 mu byla uspořádána samostatná výstava s názvem Hatlákův portrét - 90 prací Jindřicha Hatláka. Text ke katalogu napsal Přemysl Koblic, uvádí zde, že Hatlák "zastihl ještě doznívání chromových procesů, takže ho lze počítat k nejmladším z těch, kdo znají gumu, olej, bromolej a pigment". Úspěšně obesílal mezinárodní fotografické salóny, zaměřoval se zejména na portréty a krajinu. Je autorem jednoho z nemnoha mužských fotografických aktů své doby. Modelem stál ing. Přemysl Koblic. Soubor fotografií manželů Hatlákových získala v roce 1977 do svých sbírek Moravská galerie v Brně.