Hlavní stránka > Aukce > 13. Fotografie, práce na papíře a vzácné tisky > Vikárka

O13/164

Erich Einhorn (1928-2006)

VIKÁRKA

1957
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 218x170 mm. Verso značeno autorským razítkem, razítkem "PŘIJATO UMĚLECKOU KOMISÍ ČESKÉHO FONDU VÝTVARNÉHO UMĚNÍ ČFVU" s datem "16. XI. 1966", tužkou podpis autora, název díla a datace. Paspartováno. Provenience: Současným majitelem získáno z pozůstalosti autora.

Erich Einhorn - český fotograf a publicista. Narodil se v Praze, kde kvůli okupaci nemohl dokončit gymnázium. Roku 1944 byl internován ve sběrném táboře Opole, ale uprchl a přešel na sovětskou stranu. S fotografem Jindřichem Marcem přišel do Košic fotografovat pro novou československou vládu. Po skončení války získal práci u filmu (střihač, asistent režie, dramaturg), ale zároveň také organizoval fotografické výstavy (např. Pražské povstání, 1946). Od roku 1952 studoval Státní grafickou školu v Praze. V roce 1955 se stal vedoucím fotoreportérem nově založeného deníku Večerní Praha. Značnou oblibu si brzy získaly jeho humorné snímky každodenních situací, které později soustředil do knihy Praha všedního dne (1959). Roku 1959 odešel do svobodného povolání, vydával také fotografické příručky a publikace (spolu se svou ženou, fotografkou Miladou Einhornovou) a pořádal výstavy.