O13/167
Jan Beran (1913-2003)
ROZDÍL STOLETÍ
1959
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní či raná autorská zvětšenina z 60. let 20. stol. 177x220 mm. Verso značeno autorskými razítky, perem podpis autora, tužkou název díla, datace a další poznámky.
Srov. snímek "Setkání" ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. MG 11519.
Jan Beran - český fotograf a filmař. Fotografovat začal v deseti letech. V roce 1937 vstoupil do brněnského Klubu fotoamatérů. Nejdůležitějším obdobím jeho tvorby byla 40. léta. Zaměřoval se zejména na nearanžovanou exteriérovou fotografii, např. momentky z dětských pouličních her, vyznačující se silnou energií a dramatičností, a exteriérové portréty. Předjímal tak např. tvorbu Dagmar Hochové a zajímavou dobovou paralelu tvořil k práci newyorské fotografky Helen Levittové. Vydal rovněž dvě odborné publikace o fotografii (Pohybová fotografie a Stavba obrazu). Po převratu roku 1948 fotografování z politických důvodů téměř opustil a obrátil svou pozornost k amatérskému filmu, kde také dosáhl značných úspěchů. Od poloviny 60. let se opět vrátil k fotografii a stal se členem umělecké skupiny VOX, s jejímiž výtvarníky společně vystavoval. V roce 1970 se dočkal určité rehabilitace a obdržel několik ocenění.