Hlavní stránka > Aukce > 13. Fotografie, práce na papíře a vzácné tisky > Bez názvu

O13/190

Jan Svoboda (1934-1990)

BEZ NÁZVU

1972
Bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 170x239 mm. Recto nahoře uprostřed tuší datace, verso tuší: „PF 1973“ a podpis autora. Publ.: Vladimír Birgus, Jan Mlčoch, Česká fotografie 20. století, Praha 2010, s. 262.

Jan Svoboda - český fotograf. Vystudoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze. Jeho rané dílo bylo výrazně inspirováno tvorbou J. Sudka, hlavně po stránce volby námětů. Vytvářel především zátiší, co nejjednodušší kompozice s minimem předmětů, kde však vyniklo nasvícení a precizní aranžmá. Fotil často pohledy na běžné předměty, jako např. stůl, okno, konvici, hrušky apod. Důležitá pro něj byla práce se světlem, vyhýbal se ostrým kontrastům, využíval jemných nuancí v odstínech šedé. Fotografie zvětšoval na velké formáty, adjustoval je na tvrdé kartony a nerámoval je. Své dílo do hloubky filosoficky promýšlel a snažil se reflektovat vlastní tvorbu a znovu ji přepracovávat. Na přelomu let 2015 a 2016 mu Moravská galerie v Brně uspořádala velkou monografickou výstavu s názvem Nejsem fotograf, ke které vyšla stejnojmenná monografie.

Vyvolávací cena: 18 000 Kč

Nejvyšší příhoz: MSLU  23 000 Kč
6 příhozů
Prodáno