O13/202
Eduard Ovčáček (1933)
RORSCHACHOVY PÍSMOVÉ TESTY II.
1996
Serigrafie na papíru, 533x390 mm, číslováno a zn. vlevo dole pod tiskem tužkou "61/90 RORSCHACHOVY PÍSMOVÉ TESTY II.", sign. a dat. vpravo dole pod tiskem tužkou "E. Ovčáček 96".
Eduard Ovčáček - ostravský umělec a vysokoškolský pedagog, vizuální básník, grafik, sochař, malíř, fotograf, typograf, kurátor. V letech 1957-1963 studoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě u prof. P. Matejky. V letech 1959-1960 se stal jedním z iniciátorů vzniku nezávislé umělecké skupiny Bratislavské konfrontace, prosazující informelní umění na Slovensku. V roce 1962 absolvoval stáž u prof. A. Kybala na VŠUP. Roku 1967 spoluzaložil Klub konkretistů. Po své reakci na okupaci Československa v roce 1968 a po podpisu Charty 77 nesměl až do 80. let vystavovat v oficiálních galeriích. Zúčastnil se řady mezinárodních výstav a sympozií, pořádal workshopy serigrafie na Ostravské univerzitě (1997-1999). Získal řadu ocenění za volnou grafiku doma i v zahraničí, např. Grand Prix hl. m. Prahy na 1. ročníku mezinárodního trienále grafiky Inter-Kontakt-Grafik, Praha-Krakov (1995), cena V. Boudníka (1999) či Cena města Ostravy (2008). Je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Umělecké besedy. Jeho dílo je zastoupeno v řadě významných sbírek. V 60. letech vyučoval grafické techniky na UP v Olomouci, nyní působí na Fakultě umění Ostravské univerzity.