O13/246
Miloslav Stibor (1927-2011)
Z CYKLU "CHLOÉ"
1978
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 387x291 mm. Verso značeno autorským razítkem, popisovačem název cyklu, datace a podpis autora.
Miloslav Stibor - olomoucký fotograf a vysokoškolský pedagog. Své nejslavnější fotografie vytvořil převážně v 60. a 70. letech 20. století. Patří mezi nejvýznamnější české fotografy aktů. Vystudoval výtvarnou výchovu na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Je autorem učebnice fotografie pro lidové školy umění, která byla několikrát znovu vydána. V letech 1968-1969 vytvořil cyklus 15 aktů pro spisovatele Henryho Millera, které byly ve svém vyznění novátorské. V 60. letech experimentoval s malbou na ženské tělo, které posléze fotografoval. V 70. letech se začal věnovat aktům volně inspirovaným antickou mytologií, v nichž zachycoval jemně rozostřený pohyb. Vytvářel cykly fotografií, kterým dával neobvyklé názvy podle antických postav či podle latinsky pojmenovaných prvků ve fotografii. Pro jeho akty je typický ostrý kontrast, ateliérové aranžmá a výrazné nasvícení. Věnoval se i krajinářské fotografii, od 60. let soustavně rozvíjel cyklus s názvem Kámen.