O16/125
Alois Lukášek (1911-1984)
RADŇOVICE
Olej na kartonu, 14,5x44,5 cm (výřez pasparty), sign. vpravo dole "Lukášek", na zadní straně opatřeno autorským štítkem. Paspartováno, rámováno, zaskleno. Stav A.
Alois Lukášek – narodil se jako syn řídícího učitele ve Zlatkově. V roce 1933 dokončil studia na učitelském ústavu v Žatci. Postupně působil jako učitel v Ostrově nad Oslavou, Mirošově, Daňkovicích, Zvoli, Nedvědici a Bystřici nad Pernštejnem. V letech 1945-1950 dálkově studoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Sychry a prof. Nejedlého. Od roku 1949 žil v Nedvědici, kde působil i jako ředitel školy. Od roku 1964 pracoval jako samostatný výtvarník. Maloval především Českomoravskou vrchovinu a zátiší, vystavoval i v zahraničí.