Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Květinové zátiší

O16/137

Charles Armand Etienne Thomas (1857-1892)

KVĚTINOVÉ ZÁTIŠÍ

Olej na plátně, 65x100 cm. Monumentální zátiší s kyticí chryzantém a ležícím džbánem v bravurním provedení předního pařížského malíře květin. Rámováno. Stav A.

Charles Armand Etienne Thomas se narodil v Paříži v roce 1857. Maloval i žánrové scény a krajiny, ale nejznámější jsou jeho obrazy květin. Byl žákem malíře květin Victora Leclaira a v Paříži hojně vystavoval, v roce 1886 získal medaili v Salonu umělců. Střední vrstvy ve Francii i jinde sklízely plody průmyslové revoluce a jejich touha po kráse květiny stále rostla. To povzbudilo četné umělce ke studiu malby zátiší - a Thomas nebyl výjimkou. Umělec za sebou zanechává strnulejší styl staré školy salónních malířů a vytváří krásně přírodní a volně plynoucí malbu, plnou života a barev. To do značné míry odpovídalo novému realismu, rozvíjejícímu se ve Francii v druhé polovině 19. století.