Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Váza s prořezávaným dekorem

O16/307

Leopold Velan (1906-1989)

VÁZA S PROŘEZÁVANÝM DEKOREM

Morava, Letovice, 20.–30. léta 20. stol.
Zvonovitá váza na vyšší rozšířené patce, dvouplášťová s prořezávaným dekorem v artdecové stylizaci s florálními motivy a ptáky, bělnina, bíle glazováno. V. 33 cm. Rytá sign. "VELAN" u paty dekorované plochy, na podední ryté č. "5". Stav B. Drobné oděrky na podstavě, krakeláž v glazuře.

Leopold Velan - sochař, keramik a pedagog, narodil se ve Šlapanicích u Brna. Studoval Školu slovenské keramiky v Modre, 1927-1931 Státní průmyslovou školu sochařskou a kamenickou v Hořicích a 1931-1935 Akademii výtvarných umění v Praze u B. Kafky. V uměleckém směřování jej silně ovlivnil jeho strýc, malíř A. Kalvoda. Pracoval pro porcelánku Epiag Pirkenhammer, dále působil jako odborný asistent na SUŘ v Bratislavě. Zakladatel závodní školy porcelánky v Duchcově. Období druhé světové války strávil v Hroznové Lhotě, kde vyučoval na škole lidového umění. Po válce pracoval např. v Bučovicích, Brně, Bechyni, Karlových Varech či Duchcově. Ve své tvorbě vycházel z lidového umění a tradic, jež umělecky přetvářel.

Vyvolávací cena: 6 900 Kč

Skončeno