O20/002
Johan Hendrik Neuman (1819-1898)
PORTRÉT STARŠÍ DÁMY V BIEDERMEIER STYLU
1863
Olej na plátně, 58x71 cm, sign. a dat. vpravo dole "Neuman, 1863".
Portrét starší dámy v krajkovém čepci.
Rámováno v dobovém zlaceném rámu.
Johan Hendrik (též Heinrich) Neuman - nizozemský portrétista, malíř miniatur a litograf. Studoval na Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten v Amsterdamu u Louise Henriho de Fontenay, Jana Adama Krusemana a Nicolaase Pienemana. Maloval žánrové výjevy, portréty (i podle fotografických předloh) a miniatury na slonovině. Otec malířky Clasiny Caroliny Frederiky Neuman (1851–1908).