O20/015
Antal Diósy (1895-1977)
MLADÁ KRÁSKA S BLOND VLASY
Pastel na papíru, 62,5x47 cm, sign. vlevo dole "Antal Diosy". Rámováno, zaskleno. Stav A.
Antal Diósy - maďarský malíř. Studoval v letech 1910-1915 na uměleckoprůmyslové škole v Budapešti u A. Körösfői-Kriesche, později zde v letech 1941-1947 sám byl profesorem. Podílel se na nástěnných malbách v kostele v Zebegény. Navrhoval gobelíny, které byly realizovány v ateliéru jeho ženy Teréz Nagyajtai. Své vzpomínky z 1. světové války zachytil v sérii akvarelů. Věnoval se figurální malbě, krajině a pohledům na města (Stockholm, Budapešť). Stal se jedním ze zakladatelů Cenniniho společnosti, sdružení umělců tvořících pod vlivem italského trecenta, kteří vystavovali v Budapešti v letech 1921-1926. Roku 1937 získal Grand Prix na Pařížské světové výstavě.