O20/062
Václav Stratil (1950)
PIJÁCI
1974
Olej na plátně, 74,8x50,7 cm, sign. a dat. v obrazu vpravo dole "V. Stratil 74".
Malíř, kreslíř, konceptuální umělec, performer a pedagog. 1970-1975 studoval na FF Univerzity Palackého v Olomouci, 1983-1998 působil v Praze, 1998-2003 vedl Ateliér kresby na FaVU v Brně, 2003 pak Ateliér intermédií tamtéž, r. 2004 habilitován docentem. Kromě malby se zabývá hlavně konceptuálním uměním, performancí, fotografií a instalací. Své myšlenky vyjadřuje prostřednictvím nejrůznějších médií - vč. vlastního těla, zkoumá možnosti autoportrétu a proměnlivost lidské identity. Klíčový byl v tomto směru hlavně cyklus Řeholní pacient (1. pol. 90. let). Svými vystoupeními se snaží vyprovokovat diváky k reakci, jeho výstavy mají často charakter performance či instalace. V roce 1995 představil svá raná, velmi kontroverzní díla v expozici Hu-Haba.