O20/128
Čeněk Dobiáš (1935-1985)
PŘEDJAŘÍ
Akvarel na papíru, 160x360 mm (výřez pasparty), sign. vlevo dole „Dobiáš“, na zadní straně autorský štítek. Paspartováno, rámováno, zaskleno. Stav A.
Čeněk Dobiáš - pracoval nejprve jako kreslič map a propagační výtvarník pro firmu ZKL v Brně, než se rozhodl věnovat samostatné malbě. Jeho oblíbenými náměty byly ženské akty i portréty, postavy romského ghetta, krajiny i kytice. Paralelně vedle volného realismu tvoří i geometrizující obrazy zejména industriální krajiny. Jeho dílo se vyznačuje výraznou, sytou barevností. Dobiáš byl členem SVU Aleš nebo brněnské Skupiny M.