Hlavní stránka > Aukce > 20. online aukce starožitností a uměleckých předmětů > Paradies

O20/146

Oskar Laske (1874-1951)

PARADIES

Barevná litografie, 540x485 mm (615x560 mm rám), tužkou sign. Rámováno, zaskleno.

Oskar Laske - syn architekta O. Laskeho narozeného ve Stašicích v Čechách. Žák krajináře A. Hlaváčka (1888–1889), architekturu studoval na vídeňské technice (1892–1898 u K. Königa) a akademii (1899–1901 u O. Wagnera). Působil jako architekt. Od r. 1904 se počal soustavně věnovat grafice, malířství a knižní ilustraci. Pracoval též jako sklářský návrhář pro Lobmayera. Od r. 1907 členem Hagenbundu, od 1924 Wiener Secession. Oskar Laske hojně cestoval a vytvořil množství obrazů s cestopisnými motivy – jsou známy i jeho obrazy z opakovaných cest na jižní Moravu a do Brna. Stěžejní milníky jeho díla však tvoří rozměrné kompozice označované opusovými čísly, v nichž malíř dává průchod své překypující fantazii zabíhající až do společenskokritického sarkasmu. Svým přeplněním karikaturně pojatými postavičkami všech lidských stavů připomínají sice vzdáleně obrazy Breughelovy, jejichž inspirativnost byla pochopitelně ve Vídni nasnadě, ale celkové obsahové vyznění koresponduje spíše se soudobou sociálně vyhrocenou malbou a grafikou, jak byla pěstována v krizových poválečných letech v Německu. Fantazijní složka, zajišťující Laskemu v kontextu moderní rakouské malby značně vyhraněné postavení, souvisí naopak svými kořeny se symbolismem přelomu století.