Hlavní stránka > Aukce > 20. online aukce starožitností a uměleckých předmětů > Ikona - Mikuláš Divotvůrce

O20/216

IKONA - MIKULÁŠ DIVOTVŮRCE

Rusko, 1. pol. 19. stol. (?)
Dřevo, tempera, mosaz tepaná, rytá, puncování, 43x33,5x2,5 cm. Frontálně pojaté poprsí představuje Mikuláše z Myry, zv. Divotvůrce. Světcova pravá ruka je zachycena v žehnajícím gestu, zatímco v levé drží rozevřené evangelium. Hlavu lemuje zdobený mosazný nimbus, také žehnající ruka je opatřena okladem a na omoforu jsou dva aplikované kříže. Po stranách světcovy hlavy sedí na oblacích Kristus a Bohorodička. Výjev je doplněn nápisy v cyrilici. Stav odpovídající stáří. Mechanická poškození, stopy po červotoči. Osvědčení k trvalému vývozu předmětu kulturní hodnoty, NPÚ Brno 2022.