O20/216
IKONA - MIKULÁŠ DIVOTVŮRCE
Rusko,
1. pol. 19. stol. (?)
Dřevo, tempera, mosaz tepaná, rytá, puncování, 43x33,5x2,5 cm. Frontálně pojaté poprsí představuje Mikuláše z Myry, zv. Divotvůrce. Světcova pravá ruka je zachycena v žehnajícím gestu, zatímco v levé drží rozevřené evangelium. Hlavu lemuje zdobený mosazný nimbus, také žehnající ruka je opatřena okladem a na omoforu jsou dva aplikované kříže. Po stranách světcovy hlavy sedí na oblacích Kristus a Bohorodička. Výjev je doplněn nápisy v cyrilici.
Stav odpovídající stáří.
Mechanická poškození, stopy po červotoči.
Osvědčení k trvalému vývozu předmětu kulturní hodnoty, NPÚ Brno 2022.