O21/075
Jiří Konůpek (1919-1968)
Jan Konůpek (1883-1950)
VĚRNÍ PO DUCHU. JAN AMOS KOMENSKÝ A JEHO SPISY VE VÝTVARNÉM DÍLE JANA KŘTITELE KONŮPKA
Praha, Jaroslav Picka, 1947
Vel. 4°, 24 s. textu, 14 ilustrací, na poslední straně sign. tužkou "J. Konůpek". Volné listy v obálce. Vyd. jako doplněk Komenského Labyrintu světa z r. 1947. Spolu: 12 dalších Konůpkových ilustrací s doprovodnými texty.
Obálka lehce zažloutlá s drobnými skvrnami, hřbet nahoře i dole roztržený.
PhDr. Jiří Konůpek PhDr. - vydavatel bibliofilií, překladatel z francouzštiny, italštiny a angličtiny, syn Jana Konůpka.
Jan Konůpek - grafik, malíř, ilustrátor a rytec, studoval architekturu u prof. Kouly a Schulze na ČVUT v Praze, poté absolvoval AVU, kde studoval v ateliéru M. Pirnera u prof. V. Bukovace. S malířem E. Pacovským založil ještě na AVU grafickou revue Veraikon, později se stal členem SČVU Hollar. V roce 1911 spoluzaložil skupinu symbolistních grafiků Sursum. Jeho grafiky jsou inspirované mystikou a vizionářstvím. Za nejvýznamnější jsou považována jeho díla z počátku 20. století, ovlivněná symbolismem.