O21/103
Josef Istler (1919-2000)
Vladimír Holan (1905-1980)
VLADIMÍR HOLAN VI. / JOSEF ISTLER
1971
Vel. 24,7x18,3 cm, nestr. Texty Vladimíra Holana a 6 leptů Josefa Istlera (12,5x14,5 cm). Lepty jsou tužkou signovány a datovány. Za poznámkou o výtvarníku perem podpis Vladimíra Staňka, na tiráži perem další podpis. Edice 33. Vydal CZV Socialistického svazu mládeže při Pozemních stavbách v Brně. Tento výtisk má číslo 21. Volné listy v papírovém obalu.
Stav: Výborný
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).