O21/104
Josef Istler (1919-2000)
Vít Obrtel (1901-1988)
VÍT OBRTEL, DVANÁCT TEXTŮ
1981
Vel. 4°, 29,3x21 cm. Bibliofilie obsahuje 8 nečíslovaných volných tiskových archů s 12 texty Víta Obrtela a 4 lepty (17,7x23,3 cm) Josefa Istlera, které jsou signované a datované tužkou. Vytištěno na ručním papíru z Velkých Losin. V tiráži podpis Víta Obrtela i Josefa Istlera. Vydalo CZV SSM Pozemních staveb v Brně, edice 33, v nákladu 80 neprodejných výtisků. Tento výtisk má číslo VI. – XVI. Papírová obálka. Na titulní straně perem věnování: "A. Skalickému ke dni 7. 9. 82 přátelsky s přáním všeho nejlepšího Istler."
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).