Hlavní stránka > Aukce > 21. Umění na papíře > František Halas: Mladé ženy

O21/106

Miroslav Houra (1933-2006)

Miloš Koreček (1906-1989)

FRANTIŠEK HALAS: MLADÉ ŽENY

Brno, Norbert Felsch, 1983
Obžurky času - Svazek pátý. Vel. 4°, 30,5x22 cm, nestr., 11 barevných suchých jehel na ručním papíru od Miroslava Houry, všechny sign. a dat. tužkou. Obálka s použitím vlastní fotografie - Miloš Koreček. Doslov Jan Skácel - s podpisem. Graf. úprava M. Koreček. V tiráži podpisy N. Felsche a M. Korečka. Celkem pouhých 21 výtisků, tento č. 3. Kartonové pouzdro, kožená umělecká vazba Jaroslava Merendy.

Miroslav Houra - český ilustrátor, pedagog, grafik, malíř, typograf a kurátor. V letech 1948-1952 studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze (u K. Müllera), roku 1955 dokončil studium Pedagogické fakulty UK (u C. Boudy, K. Lidického či M. Salcmana). Základními technikami jeho práce byl dřevořez a linoryt, věnoval se však také malbě, kresbě, monumentálním realizacím pro architekturu (např. v roce 1985 dokončil největší mozaiku v Evropě - na magistrátu v Ústí nad Labem), ilustraci či publicistice. Přednášel na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. Roku 1967 se stal členem SČUG Hollar, dále byl členem skupiny Objekt, SČVU a spolku exlibristů v Lublani. Za svou grafickou a ilustrační tvorbu byl mnohokrát oceněn, mj. i titulem zasloužilého umělce roku 1983.

Miloš Koreček - fotograf, pedagog a ilustrátor, člen skupiny "Ra". Studoval v Brně na Státní konzervatoři a Přírodovědecké fakultě MU. Začínal netradičními pohledy na přírodní objekty a fotomontáží, spolu s Václavem Zykmundem vytvářel inscenované surrealistické fotografie a záznamy akcí pořádaných skupinou Ra ve 40. letech 20. stol. Od roku 1945 vystavoval převážně fokalky, což je fotografická obdoba toho, co surrealisté nazývali dekalky. Pomocí rozehřívání fotografických desek vznikaly různé struktury, u kterých Koreček obdivoval jejich detaily. Ty následně zvětšoval do podoby fantazijních útvarů. Korečkovo dílo je zastoupeno ve sbírkách Moravské galerie (Brno) i Uměleckoprůmyslového muzea (Praha).