O21/120
František Kyncl (1934-2011)
BEZ NÁZVU
1987
Tempera na papíru, 52x37,5 cm, verso sign. a dat. tužkou ve výřezu "F. Kyncl 87".
Rámováno, zaskleno.
František Kyncl - český malíř a sochař, jeden z nejvýznamnějších českých konstruktivistů 2. pol. 20. stol. Studoval plastiku a interiérovou architekturu na SUPŠ v Praze (1950-1953), po emigraci pak Akademii umění v Düsseldorfu (1969-1971) pod vedením G. Hoema; později zde v letech 1981-1982 vyučoval. V polovině 70. let vydával časopis Schwarz auf Weiß, mapující českou nezávislou i exilovou výtvarnou scénu. Od expresivně stylizovaných portrétů směřoval ke geometrickým strukturám, na jejichž základě pak vytvářel série frotáží, snímaných z těchto objektů. Prostorové struktury od konce 80. let postupně nahradily kresby, zachycující pravidelné sítě z navzájem propojených bodů. Jeho dílo je zastoupeno např. ve sbírkách NG Praha či MG Brno.