O21/123
Josef Istler (1919-2000)
ČTVEŘICE PF
1981?/1985/1987/1988?
Monotyp a stříkaná technika, 15,2x10 cm, v levém horním rohu perem zn. a sign. "p.f. 8 Istler".
Monotyp a stříkaná technika, 11,6x15,5 cm, v levém dolním rohu tuší sign. "Istler", na rubu tuší zn. a sign. "p.f. 1985 Istler".
Monotyp a stříkaná technika na ručním papíru s vodoznakem papírny Velké Losiny, 21,2x21 cm, v pravém dolním rohu zn. razítkem Silkeborg Kunstmuseum, v levém horním rohu sign. perem "Istler".
Monotyp a stříkaná technika, 14x19,3 cm, v levém dolním rohu sign. perem "Istler", na rubu perem zn. "Novosočlyka 1988".
Na rubu zn. razítkem "Osobní sbírka Alexandr Skalický st".
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).