O21/126
Josef Istler (1919-2000)
PYTHAGORAS
1988
Barevný lept a suchá jehla na ručním papíru se slepotiskovým razítkem "LYRA PRAGENSIS", 33,3x23,8 cm (48x35,5 cm), sign. a dat. tužkou vpravo dole pod tiskem "istler 88", čísl. vlevo dole "109/200".
Papír v rozích lehce zažloutlý (mimo obrazovou plochu).
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).