Hlavní stránka > Aukce > 21. Umění na papíře > Zrození Venuše podle Botticelliho

O21/176

Naděžda Plíšková (1934-1999)

ZROZENÍ VENUŠE PODLE BOTTICELLIHO

1968
Suchá jehla na ručním papíru "RIVES", 32,5x50,4 cm (55x75 cm), sign. a dat. tužkou vpravo dole pod obrazem "Naděžda Plíšková 1968".

Naděžda Plíšková - česká grafička, sochařka a básnířka. Vystudovala Vyšší umělecko-průmyslovou školu (1950-1954), poté začala studovat grafiku a malířství u prof. V. Silovského na AVU. V letech 1958–1959 absolvovala stipendijní pobyt v Lipsku (Hochschule für Graphik und Buchkunst) a 1968–1969 ve Stuttgartu. Akademii dokončila u prof. K. Součka roku 1961. Její grafickou tvorbu charakterizují sarkastické interpretace klasických děl (Mona Lisa), především technikou suché jehly. Později ve stejném stylu ironizovala banální předměty denního konzumu. Realizovala desítky samostatných výstav v tuzemsku i zahraničí, vystavovala také se svým manželem, sochařem a malířem Karlem Neprašem.