O21/192
Richard Fremund (1928-1969)
LINORYT
1956
Linoryt na papíru, 16,4x18,7 cm, tužkou sign. a dat. "Fremund 56".
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Richard Fremund - český malíř, grafik, kreslíř a scénický výtvarník. Studoval v letech 1940–1945 večerní Školu dekorativních umění v Praze, poté AVU u V. Nechleby a na grafické speciálce V. Pukla. Po únoru 1948 byl z akademie vyloučen, studium dokončil až v letech 1951-1954 ve scénografickém ateliéru F. Tröstera. První samostatnou výstavu měl roku 1956 v paláci Dunaj v Praze a v témže roce se zúčastnil i kolektivní výstavy mladých umělců v Galerii Čs. spisovatel. Roku 1956 podnikl spolu s O. Janečkem a F. Dvořákem cestu do Paříže, kde jej nejvíce ovlivnila retrospektivní výstava H. Matisse. Se Skupinou Máj 57 se zúčastnil prvních dvou výstav (1957 a 1958). Druhou samostatnou výstavu měl roku 1965 v Galerii Fronta v Praze. Několikrát v té době navštívil Itálii, kde se seznamoval se současným západoevropským uměním. Roku 1969 měl první zahraniční výstavu v Římě v Galerii Ferro di Cavallo. Byl členem skupiny Křižovatka a sdružení SČUG Hollar.