O21/200
Jan Zrzavý (1890-1977)
ZÁTIŠÍ S VÁZAMI, LODĚMI A JABLKY
1941
Litografie na papíru, 18x25 cm, sign. vpravo dole pod tiskem tužkou "Jan Zrzavý.".
Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Publikováno: František Dvořák, Grafické dílo Jana Zrzavého, Praha 1977, č. 23.
Jan Zrzavý – český malíř a grafik, významný představitel české výtvarné avantgardy 1. pol. 20. století. Studoval na uměleckoprůmyslové škole v Praze u Emanuela Dítěte, také u Karla Reisnera, Františka Ženíška a F. Županského. Intenzivně se také věnoval studiu italského quattrocenta. Podnikl studijní cesty po Německu, Itálii, Belgii, Francii. Spoluzakladatel skupiny SURSUM, člen SVU Mánes a Tvrdošíjných. V jeho díle se objevuje symbolismus, postupy malby starých mistrů, hladká fraktura. Jeho poslední autorská výstava se uskutečnila r. 2007 ve Valdštejnské jízdárně v Praze.