Hlavní stránka > Aukce > 21. Umění na papíře > Čtveřice fotografií architektury

O21/268

Orth a spol.

ČTVEŘICE FOTOGRAFIÍ ARCHITEKTURY

30. léta 20. stol.
Čtyři bromostříbrné fotografie na matném / polomatném papíru. Schwanzův palác / Dům pánů z Lipé, Brno, 30. léta 20. století. 20,7x13,6 cm (22,1x14,6 cm). Verso značeno autorským razítkem. Ref. AMB foto, III.b 92. Ohnutý levý horní roh - mimo obrazovou plochu, okraj lehce ušpiněn, verso stopy lepicí pásky po adjustaci. Lažanského nám. / Moravské nám. 13, Brno, před r. 1934. 23,5x17,6 cm. Lehce ohnutý levý horní a dolní roh. Blíže neurčená plakátovací plocha, Brno, 1933. 5,4x5,4 cm (5,6x5,7 cm). Verso stopy po adjustaci. Třetí nádvoří Pražského hradu z ptačí perspektivy. 17,9x17,8 cm (18,3x18,2 cm). Verso v rozích stopy od fotorůžků.

Orth and Company - německý fotograf Herbert Orth společně s Robertem Güntherem založili v roce 1935 v Brně fotografickou firmu. Zaměřovala se na architekturu města i okolí, zhotovovala a vydávala fotografie. Sídlila na Hybešově ulici č. 22. Orth firmu vedl do roku 1944, kdy musel odejít na frontu a již se nevrátil. Správcem atelieru byl pak až do roku 1948 Jaroslav Špiřík. Dochovalo se jen velmi malé množství fotografií, např. v Archivu města Brna či Univerzitní knihovně. Zdroj: Kateřina Rusňáková, Brněnská živnostenská fotografie do roku 1948, mag. dipl. práce, Ústav hudební vědy FF MU, Brno 2009, s. 80.