O22/022
Václav Hollar (1607-1677)
Albrecht Dürer (1471-1528)
ECCE HOMO
1647
Lept na papíru, 23x14,5 cm (výřez pasparty). Značeno v tisku v levém horním rohu "15 AD 13", dole pod obrazem "ECCE HOMO / Intuemini & videte an sit dolor par / dolori meo, qui factus est mihi, Lamen: 1.12, vpravo dole sign. a dat. "W : Hollar fecit, 1647". Ref. Parthey Pennington: P104.
Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Albrecht Dürer byl jedním z největších německých malířů a myslitelů renesance. Jeho umění dominovalo evropské kultuře na počátku šestnáctého století – převedl německou gotiku plynule do období renesance. Již od dětství projevoval Dürer vzácný a výjimečný kreslířský talent. Podstatný vliv na zralou Dürerovu tvorbu měla jeho druhá cesta do Itálie, podniknutá s Pirckheimerovou podporou v letech 1505 - 1507. Do jeho velkolepého díla patří více než 1100 kreseb, 34 akvarelů, 108 mědirytů a leptů, kolem 246 dřevořezů a 188 maleb.