O25/027
Karel Kryl (1919-1978)
STAVENÍ V KRAJINĚ
Akvarel (kombinovaná technika) na papíru, 44x56,5 cm (výřez pasparty), sign. vlevo dole "K. Kryl". Celkový rozměr s rámem 68,5x81 cm. Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Krylovým oblíbeným tématem byly domy na brněnské periferii, postupně při zobrazení architektury přecházel od realismu k výraznému zjednodušení a plošné stylizaci, následně rozšiřoval svůj okruh námětů. Kladl důraz na vztahy barevných ploch, vymezoval geometricky strohé formy výraznými tmavými konturami. Karel Kryl ovládal množství různorodých technik, kresbu, akvarel, olejomalbu, vytvářel i plastiky a reliéfy, navrhoval vitráže, mozaiky i monumentální kompozice v architektuře. Malbu studoval soukromě u prof. Šindeláře a sochaře Kapinuse. Celý život působil v Brně, byl členem umělecké skupiny M-Brno a Sdružení Q Brno.
Skončeno