Hlavní stránka > Aukce > 25. Starožitnosti a umělecké předměty > Mamička

O25/131

František Úprka (1868-1929)

MAMIČKA

Čechy, Bechyně, Keramická akciová společnost v Bechyni, 20. - 30. léta 20. stol.
Stojící krojovaná žena s dítětem v náručí a druhým schovaným za sukní, bílá fajáns, jemně krakelovaná glazura. V. 52 cm. Rytá signatura na boční straně soklu „F. Uprka“, černě tištěná zn. „KS Bechyně“, vtlačené č. modelu "178" a "XII". Stav A. Lit.: J. Hořava, Keramika z Bechyně. Výrobní družstvo keramické v Bechyni (1903-1924). Keramická akciová společnost v Bechyni (1922-1942), České Budějovice 2019, s. 101 a 245.

František Úprka - sochař narozený v Kněždubu na Slovácku, mladší bratr malíře Joži Uprky. V letech 1882-1884 navštěvoval řezbářskou školu ve Valašském Meziříčí. O rok později odešel do Prahy, kde se učil u sochaře Jindřicha Čapka a pracoval v ateliéru Antonína Wagnera a Bohuslava Schnircha. Vlastní ateliér si zřídil na Vinohradech. Od roku 1902 vystavoval na celé řadě kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Věnoval se architektonické dekorativní plastice, ojediněle i interiérové, pomníkové tvorbě (převážně náhrobky) - především v Praze, ale i jinde, a také drobné keramice. Na rodné Slovácko se celý život vracel a tematicky z něho čerpal.

Vyvolávací cena: 2 900 Kč

Nejvyšší příhoz: JJZF  2 900 Kč
1 příhoz
Prodáno