O4/0283
Josef Koudelka (1877-1960)
KUPKY SENA
Olej na kartonu, 42x58,5 cm, sign. vpravo dole "J. Koudelka". Rámováno. Josef Koudelka - narodil se v Kloboukách u Brna. Od roku 1894 studoval na pražské akademii u F. Sequense, M. Pirnera, V. Brožíka a H. Schwaigra. Poté absolvoval také studijní pobyty v Lublani a v Itálii. Po návratu pracoval hlavně na Horňácku, spolupracoval z F. Úprkou. Studoval slovácký folklór a věnoval se i portrétní malbě. Byl členem SVU Mánes, uspořádal mnoho výstav v Praze i jiných československých městech. Jeho práce jsou zastoupeny v mnohých kolekcích včetně pražské Národní galerie. Vedle J. Úprky a A. Frolky se řadí k našim předním a již ve své době nejprodávanějším folklórním malířům. Stav A.