Hlavní stránka > Aukce > 4. A67. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Kankánová tanečnice

O4/0744

Stefan Dakon (1904-1992)

KANKÁNOVÁ TANEČNICE

Rakousko, Vídeň, Keramos, Wiener Kunst-Keramik und Porzellanmanufaktur AG, návrh okolo 1930
Subtilní plastika tančící dívky v artdecové stylizaci, s vysoko zdviženou levou nohou a dekorativně rozestřenou kankánovou sukní, keramika - světlý střep, barevně glazováno a malováno v tlumených pastelových odstínech, nízký kruhový sokl. Stefan Dakon - rakouský sochař a keramik tvořící v období Art déco. Studoval na sochařské škole a vyučil se v umělecké slévárně ve Vídni, od roku 1924 pracoval díky zprostředkování keramika J. Lorenzla ve Wiener Manufaktur Friedrich Goldscheider, pro kterou navrhl četné modely. Ve 2. čtvrtině 20. století patřil vůbec k nejvýznamnějším návrhářům této firmy. Jeho doménou byly především elegantní dekorativní figury slavných tanečnic a hereček, např. Dolly Sisters, Rita Zabekov, Lilian Harvey či Louise Brooks, nástěnné masky a také děti. Navrhoval rovněž pro Keramos a německé výrobce Goebel v Oeslau a Porzellanfabrik Hertwig & Co. v Katzhütte. Jeho práce jsou zastoupeny v mnohých soukromých sbírkách a ve Wien Museu. V. 25,5 cm. Zeleně tištěná značka “KWK KERAMOS WIEN" a vtlač. č. modelu "2001.". Stav restaurováno.