O4/0799
Carl Christoph Punct (1765)
ALEGORIE JARA
Německo, Míšeň, Königlich Sächsische Porzellan-Manufaktur,
po r. 1815, návrh okolo 1750
Alegorická skupina čtveřice dětí vijících girlandu z pestrých kvítků v košíku, bílý porcelán, aplikované květy, barevně malováno v jemných pastelových odstínech pod polevou, tónované inkarnáty, zlacené detaily, nízký rokokový sokl imitující terén, č. modelu 2502.
Carl Christoph Punct - německý návrhář porcelánu. Roku 1761 povolal J. J. Kändler, vedoucí plastického oddělení míšeňské porcelánky, Puncta jako nástupce sochaře a modeléra F. E. Meyera st., který toho roku manufakturu opustil. Již o dva roky později byl Punct za svou píli a výkony dokonce jmenován dvorním sochařem. Punct vytvářel figury na vysokých prolamovaných soklech. V jeho návrzích je patrný přechod od rokoka ke stylu Ludvíka XVI. V roce 1760 navrhl slavnou skupinu Diany s Aktaiónem pro pruského krále Friedrich II. Známé jsou rovněž jeho dětské skupiny symbolizující přírodní živly z roku 1764. Jeho nástupcem se stal sochař P. Reinicke, který s ním již dříve spolupracoval.
V. 16 cm.
Modrá podglazurní "Schwertermarke".
Stav restaurováno.