Hlavní stránka > Aukce > 4. A67. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Sedící dívka

O4/0809

Jitka Forejtová (1923-1996)

SEDÍCÍ DÍVKA

Čechy, Duchcov, Royal Dux, návrh 60. léta 20. stol.
Stylizovaná figura sedící dívky s rukama na temeni hlavy v ikonickém a dodnes populárním tvarosloví tzv. bruselského stylu, bílý porcelán dále nezdobený. Jitka Forejtová - pražská výtvarnice, vystudovala Státní grafickou školu a VŠUP v ateliéru prof. K. Štipla, navrhovala pro československé sklárny, v letech 1960–1962 také pro porcelánky v Duchcově a ve Volkstedtu. Roku 1962 získaly její porcelánové figurky stříbrnou medailí na mezinárodní výstavě keramiky v Praze. Její stylizované figurální plastiky znázorňují nejčastěji zvířata a sedící ženské postavy, zachycené v duchu tzv. bruselského stylu bez větších detailů a barev. V 70. a 80. letech se Forejtová věnovala také ateliérové keramice, plastice z hutního skla, návrhům hraček, restaurování vitráží a architektonických prvků, podílela se na realizaci skleněných objektů a vitráží např. pro Palác kultury v Praze. V. 13,5 cm. Trojúhelník z růžové keramické hmoty s nápisem „ROYAL DUX BOHEMIA“, žaludem a písmenem „D“, zlatožlutá nálepka s týmž textem, nálepka "Made in Czech Republic", vtlačeně číslo modelu, zeleně tištěné "R" v kroužku. Stav A.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.