Hlavní stránka > Aukce > 4. A67. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Chrt

O4/0810

Pierre-Jules Mêne (1810-1879)

CHRT

Německo, Nymphenburg, Staatliche Porzellan-Manufaktur, A. Bäuml, zač. 20. stol.
Dekorativní plastika loveckého psa s hlavou otočenou na levou stranu, zdviženou levou přední tlapkou a staženým ocasem, bílý porcelán s jemnou naturalistickou modelací zvířecího těla, bez dalšího dekoru, na nízkém obdélném podstavci. Pierre-Jules Mêne - francouzský sochař - animalista, jeden z hlavních průkopníků plastiky se zvířecí tématikou v 19. století. Práci s kovem se učil v dílně svého otce - soustružníka, od roku 1837 začal odlévat bronzové plastiky ve vlastní slévárně. Soustředil se především na domácí zvířata: koně, krávy, ovce a kozy, jež byly v módě za Druhého císařství. Jeho práce byly poprvé vystaveny v Londýně u E. Gambarta roku 1849. Specializoval se na malé formáty, populární především v měšťanské společnosti. I přes četné edice kvůli velké poptávce si jeho díla zachovala vysokou kvalitu zpracování. Sochař se proto dočkal většího a trvalejšího úspěchu než jiní jeho současníci. Je považován za dobového experta na metodu lití na ztracený vosk. Po Mêneho smrti koupila práva na reprodukci jeho děl pařížská slévárna Susse Freres. V. 13,5 cm. Na soklu vtlačená značka štítu, rytá signatura "P. J. MENE", zespodu červeno-černý papírový štítek s nápisem "Stern" a ryté č. modelu "437". Stav A/B.