O4/0939
Skotsko, Aberdeen, Angus
STŘÍBRNÉ KAPESNÍ HODINKY - LUNÁRNÍ
18. / 19. stol.
Historizující jednoručkové hodinky s champlevé rytým stříbrným ciferníkem a ukazatelem dne a noci jsou dokladem neutuchajícího zájmu o "starožitné" rarity a konzervativního přístupu skotského zákazníka, který rád ukazoval starobylost a kontinuitu rodinného dědictví na sklonku 18. století. Hodinky věrně napodobují vzácné exempláře z konce 17. století, strojek je však již podstatně modernějšího střihu. Stříbrné kapesní hodinky, celková (hrubá) hmotnost 125,18 g, Ø 5 cm. Stříbrný číselník s arabskými i římskými číslicemi a ukazatelem dne a noci (modrým emailem a zlatem malovaný kotouč ve výřezu ciferníku) je opatřen jednou černou minutovou ručkou. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky. Válcové sloupky. Na základně značeno: "Angus ABERDEEN 8653".
Angus George je uváděn na adrese 72, Broad Street, Aberdeen mezi léty 1790-1830 (v tomto roce umírá). K jeho osobě se váže i zajímavý inzerát v novinách Edinburgh Evening Courant, z 27. srpna 1799: "Upozornění hodinářům." Krabice se čtrnácti stříbrnými hodinkami pro George Anguse, hodináře v Aberdeenu, na adrese tamní obchodní společnosti Mackie & Mackenzie, byla předána 9. srpna z the Mail Coach Office v Edinburghu na trase z Londýna a od té doby o ní nikdo neslyšel. Ke zpoždění mělo dojít jižně od Dundee. G. Angus připojuje čísla hodinek a žádá, budou-li některé z nich nabídnuty k prodeji, aby byly okamžitě zadrženy. Každý, kdo by krabici našel, dostane pěknou (nespecifikováno jak pěknou) odměnu, pokud se přihlásí jemu nebo některému z majitelů poštovních dostavníků na cestě.
Stav C.
Nefunkční, letované uložení osy setrvačky, uvolněná osa, jinak chod funkční, včetně klíčku ve tvaru pistole.