O5/059
BOŽSTVO BOHATSTVÍ DŽAMBHALA (JAMBHALA)
Mongolsko,
18. stol.
Božstvo bohatství Kubéra Džambhala. Ochránce světa (lókapála) Džambhala koresponduje s hinduistickým božstvem bohatství Kubérou a představuje spirituální i materiální bohatství. Je zpodobněn s promykou, vyvrhující drahokamy. Cizelovaný zlacený bronz osázený korály, z nichž některé absentují, zbytky polychromie ve vlasech. V. 16,8 cm.