O5/149
ČAJOVÁ KONVIČKA ŠU KE ŠIN 朱可心
Čína,
20. stol.
Čajová konvička z Isingské polokameniny ve formě bambusu od slavného mistra Šu Ke šina. Zhotovena z cihlově červené Išinské polokameniny, s aplikacemi ve formě listů z tzv. "transformované" hlíny. Sign. s přípisem na dně zmiňujícím autorovo vítězství na Expu v Chicagu roku 1932.
Šu Ke šin 朱可心 - Zhu Kexin (1904-1986) je řazen mezi pět nejvýznačnějších mistrů Išinské keramiky 20. století. Narozen v Išinu v Šu-šanu ještě na sklonku období Čching (1644-1911), původním jménem Kai Čang. Započal svou kariéru keramika ve svých čtrnácti letech u mistra Wang Fangronga v roce 1919 a záhy se proslavil svým talentem. Poté, co dokončil svá studia, překonal v mistrovství i svého mistra. Od roku 1927 se stal učitelem na Provinciální keramické škole v Isingu. Zanedlouho poté vytvořil design na první kávovou soupravu v Číně. V roce 1932 zhotovil keramickou nádobu ve formě rituálního starověkého bronzu, trojnožky ťing z období Šang a Čou, která mu přinesla 1. cenu v designérské soutěži na stoletém Expo v Chicagu. Jiná forma nádoby ťing, evokující tvarosloví bambusu, byla zakoupena za velice vysokou cenu tehdejší první dámou Číny, paní Song Qingling. V roce 1954, ve svých padesáti letech, začal studium na nejprestižnější Centrální akademii, obor lidového a industriálního umění, pod vedením takových mistrů jako Huang Binhonga či Pan Ťianshoua. V roce 1956 byl ustanoven technickým supervisorem provincie Jiangsu pro keramiku, předával své keramické znalosti a mistrovství více než třiceti studentům. Jako zdatný modelér zhotovil v 60. a 70. letech stovky designů pro čajové konvičky. V roce 1960 zhotovil další reprezentativní "čajovou konvici dlouhého života" pro Mao Ce-Tunga. Jeho "čajová konvice ve formě hrušky" se stala oficiálním darem pro japonského ministerského předsedu. Šu Ke-šin byl členem Asociace čínských umělců a Honorárním ředitelem Asociace čínských uměleckých keramiků, měl množství studentů, z nichž se někteří stali význačnými mistry keramiky, tvořícími z Išinské polokameniny.