O5/162
OBRAZ S MOTIVEM BUDDHY LÉČITELE JAKUŠI NJÓRAI
Japonsko,
18. stol.
Obraz s motivem Buddhy léčitele Jakuši Njórai, akvarel na hedvábí.
Zobrazení Buddhy Jakuši 薬師如来 (sáns. Bhaišadžajaguru) se dvěma atendanty, sedícího v meditační pozici na lotosovém piedestalu a držícího nádobku s elixírem nesmrtelnosti, obklopeného ze stran dvanácti ochránci čínského zodiaku, dvanácti nebeskými generály džúniši šinšó 十二神将. Jakuši njórai, léčící medicínou svého učně, neočišťuje toliko od tělesných neduhů, ale i od "tří jedů" dle buddhistického učení - nenávisti, chtíče a ignorance. V Japonsku je centrem jeho uctívání posvátná hora Kóyasan. Původně ve formě závěsného svitku, zarámováno.