O7/033
Francis Godolphin Osbourne Stuart (1843-1923)
DVOJICE FOTOGRAFIÍ Z LONDÝNA
Ca 1895
Dvojice albuminových fotografií oboustranně adjustovaných na modrošedém kartonu velikosti 304x382 mm.
Houses of Parliament, albuminová fotografie. 212x277 mm. Značeno v tisku při spodním okraji "Houses of Parliament 2300 F. G. O. S". Inkoustem popsáno na kartonu "London, Houses of Parliament, 94/95.".
Towerbridge, albuminová fotografie. Neznámý autor. 187x285 mm. Inkoustem popsáno na kartonu "London, Towerbridge, 94/95.".
Stav A/B.
Narodil se v Braemar v Aberdeenshire do rodiny myslivce. Při sčítání lidu v roce 1861 je ještě uváděn jako obchodník s textilem. Od roku 1869 je známo, že pracoval pro Andrewa Adamse z Aberdeenu. Adams vlastnil „A. Adams Photographic Rooms“ na Rettie`s court, 26 Broad Street. Společnost Adams byla založena v roce 1853 jako jeden z prvních profesionálních ateliérů ve Skotsku. Jeho práce zahrnovala stereogramy, krajinu a portrétní fotografii. Při sčítání lidu z roku 1871 lze Stuarta nalézt na ulici St Nicholas 26 v Aberdeenu. Jeho povolání je uvedeno jako „Fotograf“. Asi v roce 1872 odešel z Aberdeenu do Londýna a začal podnikat samostatně, v roce 1873 se oženil s Agnes Reid. Agnes také pocházela z Aberdeenshire, pravděpodobně se do Londýna přestěhovali společně, Agnes v doprovodu své tety, Stuarta a jeho bratra Archibalda. Archibald byl na jejich svatbě za svědka a žil v Londýně až do své smrti v roce 1925. Stuartova práce v Londýně navázala na jeho zkušenosti z Aberdeenu, zaměřoval se na kabinetky a stereogramy, později začal masivněji vydávat pohlednice. Po jeho smrti v roce 1923 doma v Southamptonu převzal firmu jeho zeť Charles Dowson a společnost pokračovala až do 30. let. Přelom století byla „zlatá éra“ pohlednic a Stuart (a později Dowson) vyrobil více než 2 500 pohlednic, převážně topografické povahy, často v oblasti Southamptonu. Samotného Stuarta (nebo jeho poníka a vozík) lze často vidět v pouličních scénách. Během války působil jako oficiální přístavní fotograf a zaznamenával poškození lodní dopravy a doků v Southamptonu. Ateliér používal nejčastěji označení: Stuart Copyright, F. G. O. Stuart či F. G. O. S.