Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Dvojice místopisných fotografií: Postupim a Paříž

O7/037

Neurdein Frères

DVOJICE MÍSTOPISNÝCH FOTOGRAFIÍ: POSTUPIM A PAŘÍŽ

1900
Dvojice albuminových fotografií adjustovaných oboustranně na kartonu velikosti 304x382 mm. . 193x269 mm. Recto vlevo dole v tisku značeno: "40. POTSDAM. NEUES PALAIS. DER MUSCHELSAAL." a nečitelné slepotiskové razítko, pod snímkem na podložce perem: "Potsdam, Neues Palais, Muschelsaal, VIII 1900.". 211x275 mm. Recto vlevo dole v tisku značeno: "502 Exposition Universelle de 1900. La Porte Monumentale. ND Phot (Neurdein Frères)" a pod snímkem na podložce perem: "Weltausstellung, Porte Monumentale. X. 1900.". Stav A/B.

Fotografická rodina působící ve Francii ve 2. polovině 19. a na počátku 20. století. Bratři Étienne (1832-1918) a Antonin-Louis (1846 – po roce 1915) si v roce 1863 zřídili v Paříži fotografický ateliér „Neurdein Frères“. V roce 1875 založili také vydavatelství pohlednic s tiskárnou. Antonin-Louis se stal v roce 1884 členem společnosti Société française de photographie. Fotografie a pohlednice z jejich ateliéru byly značeny „ND“ nebo „ND Phot“. Étienne se specializoval na portrétní fotografii, Antonin-Louis fotografoval spíše krajiny, průmysl a architekturu. Fotoateliér získal ocenění na mezinárodních výstavách v letech 1889 a 1900. Na řadě pohlednic s nimi spolupracoval francouzský fotograf Marius Maure. V roce 1920 se firma sloučila se společností Levy & Fils do podoby „Lévy et Neurdein“. Její archiv je specializován na území severosaharského Maghrebu (Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye..), ale zahrnuje také množství aktů orientálních žen.