O7/079
Josef Ehm (1909-1989)
VLAJKONOŠ
30. až 40. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina na dopisnici. 115x84 mm. Verso značeno autorským razítkem.
Verso stopy lepidla po adjustaci.
Josef Ehm - český fotograf, pedagog a redaktor. Vyučil se portrétním fotografem v poděbradském ateliéru K. Podlipného. V letech 1934–1946 vyučoval fotografii na SGŠ v Praze (a potom ještě v 60. letech na FAMU), mezi léty 1939-1941 redigoval s J. Funkem časopis Fotografický obzor. V r. 1982 daroval Ústavu dějin umění AV výběr svých snímků, které předtím publikoval v uměleckohistorické literatuře (V. Volavka, J. V. Myslbek, Praha 1942, A. Kutal, České gotické sochařství 1350-1450, Praha 1962, Oldřich J. Blažíček, Ferdinand Brokof, Praha 1976, J. Neumann, Český barok, Praha 1969). Jeho práce se objevily také v knize Moderní česká fotografie z roku 1946. Vycházel z nové věcnosti, věnoval se především aktu, portrétu a krajině. Experimentoval s fotografickými technikami, např. s fotogramy či Sabatierovým efektem (pseudosolarizací), čímž navazoval na tvorbu Man Raye. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes, podílel se na založení fotografické sekce SČVU. Účastnil se např. Mezinárodní výstavy fotografie v Mánesu 1936; vystavoval také v Paříži, Boloni, Polsku, Kodani či USA.