Hlavní stránka > Aukce > 9. Online aukce starožitností a uměleckých předmětů > Řecko

O9/018

Jan Zrzavý (1890-1977)

ŘECKO

1967
Kombinovaná technika - tužka a pastel na papíře, 100x150 mm (výřez pasparty), sign. tužkou vlevo dole monogramem "J. Z", sign. a dat. tužkou vpravo dole monogramem "J. Z. 67". Srovnání, Lit.: Karel Srp a Jana Orlíková: Jan Zrzavý, Academia, 2003, s. 359, obr. 426. Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Jan Zrzavý – český malíř a grafik, významný představitel české výtvarné avantgardy 1. pol. 20. století. Studoval na uměleckoprůmyslové škole v Praze u Emanuela Dítěte, také u Karla Reisnera, Františka Ženíška a F. Županského. Intenzivně se také věnoval studiu italského quattrocenta. Podnikl studijní cesty po Německu, Itálii, Belgii, Francii. Spoluzakladatel skupiny SURSUM, člen SVU Mánes a Tvrdošíjných. V jeho díle se objevuje symbolismus, postupy malby starých mistrů, hladká fraktura. Jeho poslední autorská výstava se uskutečnila r. 2007 ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

Dražit Dražit na LiveBid