Hlavní stránka > Aukce > 74. Médium Papír > Regola delli cinque ordini d`architettura

A74/002

Jacopo Barozzi da Vignola (1507-1573)

REGOLA DELLI CINQUE ORDINI D`ARCHITETTURA

Řím, Francesco Villamena, 1617
Regola delli cinque ordini d`architettura / di M. Iacomo Barozzio da Vignola. Libro primo, et originale. Frontispis s Vignolovým portrétem a XXXVI číslovaných s., latinsky (tištěno jednostranně). Spolu svázáno: Alcune opere d`architettura di Iacomo Barotio da Vignola / Raccolte et poste in luce da Francesco Villamena. Nestránkováno. Vel. 2°, 40,5x26 cm. Mědirytiny na ručním papíru s vodoznakem, tisková plocha 34,2x19,8 cm. Pevná pergamenová vazba s tkaničkami. Kartonové pouzdro. Pravidla pěti architektonických řádů je dílem renesančního architekta Jacopa Barozziho da Vignola, až do 19. stol. velmi rozšířeným po celé Evropě a vůbec jedním z nejúspěšnějších textů o architektuře. V tomto spisu rozpracoval teorii klasické architektury, věnoval se tu klasickým sloupovým řádům, mj. definoval podobu toskánského řádu, který byl do té doby znám jen z Vitruviova popisu. Tyto jeho teorie pak dále rozvíjel Andrea Palladio a ovlivnily nejen renesanční, ale i barokní a klasicistní architekturu následujících staletí. Text má charakter učebnice a byl používán na architektonických školách až do 18. století. Autor zde stanovil jediné základní pravidlo - modul všech sloupových řádů, odvozený z výšky každého sloupu a jeho poloměru. Stav restaurováno.

Vyvolávací cena: 30 000 Kč
Vydražená cena: 32 000 Kč