O7/049
František Fridrich (1829-1892)
ČTVEŘICE VIZITEK Z PRAHY
Po r. 1866
Čtveřice albuminových fotografií adjustovaných na kartonu. Obdobné rozměry ca 90x60 mm (karton 104x65 mm). Recto značeno tiskem na podkladových kartičkách, nad snímkem česky, pod snímkem německy: "28. Praha. - Pomník Františka (na nábřeží). / 28. Prag. - Franzensmonument (am Quai)."; "31. Praha. - Týnský chrám. / 31. Prag. - Teinkirche."; "55. Praha. - Pravoslavný chrám sv. Mikuláše na Starém městě. / 55. Prag. - Russische Kirche."; "73. Praha. - Prašná brána. / 73. Prag. - Pulverthurm.". Verso značeno tištěnou vizitkou fotoateliéru: "F. FRIDRICH / K. Pr. Hofphotograph / PRAG / Verleger.".
Stav A-C.
Č. 31 poškozeno dvojím odloupnutím svrchní vrstvy fotografie, ca 15x3 mm, místy drobné skvrnky.
Český fotograf a vydavatel mezinárodního věhlasu, nejvýznamnější z tvůrců éry tzv. vizitek, proslavený především snímky Prahy a lázeňských měst. Studoval v Praze nejprve práva, poté získával zkušenosti s fotografií na cestách po západní Evropě; navštívil i Světovou výstavu v Paříži roku 1855. O rok později realizoval v Praze první autorskou fotografickou výstavu v historii české fotografie. Díky vystaveným aktům vyvolala však akce i určitý skandál. V letech 1857-1860 pobýval v Německu, Anglii a USA. Po návratu do Čech přes Polsko, kde měl v Krakově výstavu stereofotografií z USA, si adaptoval pro fotografickou práci rodinný dům v Michalské ulici v Praze (1862). Roku 1874 však přenechal tento ateliér svému zaměstnanci J. Malochovi a zřídil si nový na Ferdinandově třídě. Často pobýval také v západočeských lázních, kde měl během sezony četnou a bohatou klientelu pro zakázkové portréty. V 2. polovině 70. a počátkem 80. let dosáhl jeho ateliér největšího rozmachu a věhlasu, který daleko překročil hranice Rakouska-Uherska. Měl kromě Teplic, Karlových Varů a Mariánských Lázní pobočku i v Hamburku, smluvní obstaravatele v dalších evropských velkoměstech (Berlín, Vídeň, Paříž, Londýn) a sklady takřka po celém světě, v USA, v Brazílii, Austrálii, Alžíru, Šanghaji, Japonsku atd. Jeho tvorba měla zcela výjimečný geografický i tematický rozsah. Soustředil se především na místopisnou fotografii, vydával ale i portréty osobností, naukové snímky (např. herbář), fotografické scény k příslovím, užitkové gratulační snímky a reprodukce uměleckých děl. Díky snímkům bruslařských a veslařských sportů, jež patřily k jeho zálibám, lze Fridricha považovat za prvního fotografa sportu u nás. Jako první také fotografoval Prahu v zimě. Fotografické živnosti se úředně vzdal roku 1889, poté se věnoval spisovatelské dráze.