Hlavní stránka > Aukce > 57. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Čínská mapa biblického Jeruzaléma

A57/052

ČÍNSKÁ MAPA BIBLICKÉHO JERUZALÉMA

1880-1900 Dřevoryt na papíře, 470x610 mm (výřez pasparty), mapa biblického Jeruzaléma s čínskými toponymy důležitých míst, obsahuje text: "Mapa [dávné podoby] Jeruzaléma. Toto je podoba hory Olivetské v zemi zvané Judea z doby narození Pána Krista. Později město shořelo a bylo znovu postaveno, takže se jeho podoba změnila. Budovy (místa), kde Ježíš trpěl a vstoupil na nebesa jsou tam však zachované dodnes. Z mnoha zemí se jim tam přicházejí poklonit zástupy poutníků.". Pečeť s písmeny STW (resp. TSW), odkazuje k misionářské základně u Šanghaje zvané Tchu-šan-wan (v jižním dialektu Tou-se-wei, příp. je také ta oblast zvaná Sü-ťia-chuej, nebo také Zikawei. Zde se v 19. stol. nacházela velká tiskárna křesťanských knih v čínštině. Za konzultaci děkujeme Mgr. Michaele Pejčochové PhDr. Paspartováno, rámováno, zaskleno.