Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Jaro

A58/041

Ota Janeček (1919-1996)

JARO

1954
Litografie na papíře, 274x368 mm, zn. tužkou vlevo dole „Jaro 1954“ a sign. vpravo dole „Ota Janeček“.

Ota Janeček – charakteristický představitel tzv. generace druhé světové války. Byl všestraným výtvarníkem, který výrazně zasáhl do moderní české malby, plastiky, volné grafiky a knižní ilustrace. Vnesl do poválečného umění hluboký vztah k přírodě, která byla také neustále jeho základním inspiračním zdrojem. Na počátku 40. let reagoval na odkaz Amedea Modiglianiho, jehož tvarovou zkratku chtěl smířit s klasickou tradicí. S rokem 1943 započalo v umělcově díle období kubismu. V padesátých letech se malíř dočasně vrátil k realistickému pojetí obrazu. Počátek šedesátých let je pak nesen ve znamení nefigurativního názoru. Ota Janeček je svými díly zastoupen v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio (USA), v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales.